No Data Entered over Nf Clearwater River
Fair Condition64 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Washington Creek Bridge |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Nf Clearwater River |
| Coordinates | 46.70108, -115.55455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 405.8 ft (123.7 m) |
| Max Span | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 680.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000119 |