Beaver-n. Fk over Cave Creek
Fair Condition63 years old100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 27 Mi From Pierce Id |
| Carries | Beaver-n. Fk |
| Crosses | Cave Creek |
| Coordinates | 46.69265, -115.54936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 75.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000122 |