Forest Road 1614 over Carey Creek
Fair Condition35 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | 23.2 Mi. From Riggins Id |
| Carries | Forest Road 1614 |
| Crosses | Carey Creek |
| Coordinates | 45.45228, -115.94918 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 70.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 011701000001006 |