Forest Road 1614 over French Creek
Poor Condition69 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | 18 Mi. From Riggins Id |
| Carries | Forest Road 1614 |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 45.42308, -116.02737 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 54.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 011701000001008 |