Tr 238a over Trib To Spoon River
Fair Condition49 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Nw-7-t10nr4e |
| Carries | Tr 238a |
| Crosses | Trib To Spoon River |
| Coordinates | 40.87186, -90.10014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 144.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048321700000000 |