Fas 395-ch 17 over Spoon River
Poor Condition26 years old125 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | 5 Mi SE Of Gilson |
| Carries | Fas 395-ch 17 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 40.85655, -90.11014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 247.0 ft (75.3 m) |
| Max Span | 102.7 ft (31.3 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 466.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2022) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048336200000000 |