Tr 2 Co Line Road over Trib To Indian Creek
Good Condition46 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-7-t9nr1e |
| Carries | Tr 2 Co Line Road |
| Crosses | Trib To Indian Creek |
| Coordinates | 40.77873, -90.44322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 101.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048323600000000 |