Tr 8 over Indian Creek
Good Condition36 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ctr-18-t9nr1e |
| Carries | Tr 8 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 40.76621, -90.43379 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 114.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048332100000000 |