Tr 172 over Littlers Creek
Good Condition38 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | S1/2-25-t9nr2e |
| Carries | Tr 172 |
| Crosses | Littlers Creek |
| Coordinates | 40.73208, -90.22471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.4 ft (24.2 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 179.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048328200000000 |