Tr 341 over Spoon River
Fair Condition43 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-26-t9nr2e |
| Carries | Tr 341 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 40.74317, -90.23598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 234.9 ft (71.6 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 529.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048328500000000 |