Tr 112 over Middle Creek
Good Condition42 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-5-t11nr2e |
| Carries | Tr 112 |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 40.97240, -90.28805 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 104.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048328700000000 |