Tr 136 over Middle Creek
Good Condition30 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | R2e-4thpm-sec 3 |
| Carries | Tr 136 |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 40.96304, -90.25297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048335900000000 |