Tr 278 over Stream
Fair Condition42 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Nw-5-t13nr4e |
| Carries | Tr 278 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.14381, -90.07965 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 76.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2020) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048329800000000 |