Fas-393(ch-4) over Trib To Walnut Creek
Fair Condition43 years old600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | W.ctr-17-t13n R4e |
| Carries | Fas-393(ch-4) |
| Crosses | Trib To Walnut Creek |
| Coordinates | 41.11327, -90.07913 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.4 ft (16.9 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 143.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048327700000000 |