Lakeview Street over Dry Creek
Fair Condition27 years old40 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Limestone |
| Location | Sec 7 T3s R6w |
| Carries | Lakeview Street |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 34.79509, -87.10533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017510 |