Tr 324b over Kickapoo Creek
Good Condition27 years old650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-13-t9nr4e |
| Carries | Tr 324b |
| Crosses | Kickapoo Creek |
| Coordinates | 40.75819, -90.00504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 136.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048336900000000 |