Fas 396 over Swab Run Creek
Poor Condition30 years old325 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-35-t10nr4e |
| Carries | Fas 396 |
| Crosses | Swab Run Creek |
| Coordinates | 40.80153, -90.02384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 282.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 325 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048334600000000 |