Farnham ST over At&sf (004649a)
Good Condition50 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | 2 Blks N. Of Main ST |
| Carries | Farnham ST |
| Crosses | At&sf (004649a) |
| Coordinates | 40.95134, -90.34528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 589.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048602700000000 |