N. Soangetaha RD over At&sf Rr (004647l)
Fair Condition13 years old600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Se-12-t11nr1e |
| Carries | N. Soangetaha RD |
| Crosses | At&sf Rr (004647l) |
| Coordinates | 40.94871, -90.33061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.8 ft (49 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 607.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048606300000000 |