Tr 176/barefoot RD over Bnsf Rr
Good Condition13 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Sw-19-t11nr3e |
| Carries | Tr 176/barefoot RD |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 40.92459, -90.20643 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 169.3 ft (51.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 376.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048992700000000 |