Fas 394-ch 12 over Court Creek
Fair Condition44 years old900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | NE 21 - T11n R3e |
| Carries | Fas 394-ch 12 |
| Crosses | Court Creek |
| Coordinates | 40.93045, -90.16149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 570.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048327800000000 |