Il 131 (green Bay) over Rr - Ej&e
Fair Condition72 years old10,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 1.1 M S Of Il 137 |
| Carries | Il 131 (green Bay) |
| Crosses | Rr - Ej&e |
| Coordinates | 42.29266, -87.85886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 446.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,300 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049001200000000 |