Sheridan RD over Il 176 (scranton Rd)
Poor Condition103 years old4,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Great Lakes Ntc |
| Carries | Sheridan RD |
| Crosses | Il 176 (scranton Rd) |
| Coordinates | 42.27900, -87.84603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 152.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 (reconstructed 1954) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,300 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049003900000000 |