Il 59 over Squaw Creek
Fair Condition53 years old13,600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 1 M E Of Wilson RD |
| Carries | Il 59 |
| Crosses | Squaw Creek |
| Coordinates | 42.39492, -88.15391 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 179.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,600 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049001700000000 |