Grand AVE over Boat Channel
Fair Condition100 years old5,750 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.5 M E Of US 12 |
| Carries | Grand AVE |
| Crosses | Boat Channel |
| Coordinates | 42.39645, -88.17530 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 267.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049009100000000 |