US 41 over Deerpath RD
Fair Condition89 years old41,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Lake Forest |
| Carries | US 41 |
| Crosses | Deerpath RD |
| Coordinates | 42.24710, -87.86251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 568.9 ft (173.4 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 3797.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049003300000000 |