Il 60 over Md Fk N Br Chicago R
Fair Condition85 years old23,200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.4 M W Of Il 43 |
| Carries | Il 60 |
| Crosses | Md Fk N Br Chicago R |
| Coordinates | 42.24001, -87.88064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 218.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,200 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049003700000000 |