Il 120 WB over Stream
Fair Condition66 years old27,900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.1 M W Of Il 21 |
| Carries | Il 120 WB |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.34330, -87.94719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 123.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,900 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049004400000000 |