Il 120 EB over Des Plaines River
Fair Condition67 years old30,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 2.6 M W Of US 41 |
| Carries | Il 120 EB |
| Crosses | Des Plaines River |
| Coordinates | 42.34390, -87.94128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.5 ft (54.7 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 743.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,700 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049004600000000 |