Il 173 over Des Plaines River
Good Condition97 years old11,200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.2 M E Of US 41 |
| Carries | Il 173 |
| Crosses | Des Plaines River |
| Coordinates | 42.46536, -87.94288 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 433.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,200 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049005900000000 |