I-94 NB over US 41 SB (skokie Hy)
Fair Condition68 years old28,850 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | US 41 SB 1m N Il-173 |
| Carries | I-94 NB |
| Crosses | US 41 SB (skokie Hy) |
| Coordinates | 42.47963, -87.94831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 1151.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,850 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049009400000000 |