Il 176 over Des Plaines River
Fair Condition101 years old14,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.9 M E Of Il 21 |
| Carries | Il 176 |
| Crosses | Des Plaines River |
| Coordinates | 42.28107, -87.93403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 724.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,300 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049006800000000 |