Il 137 over Des Plaines River
Fair Condition93 years old24,200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.3 M E Of Il 21 |
| Carries | Il 137 |
| Crosses | Des Plaines River |
| Coordinates | 42.30591, -87.95503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 983.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,200 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049006300000000 |