Il 22 over Flint Creek
Fair Condition100 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 1.5 M W Of Il 59 |
| Carries | Il 22 |
| Crosses | Flint Creek |
| Coordinates | 42.19165, -88.16676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 154.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049007900000000 |