Il 137 over Il 137 WB Off Ramp
Good Condition60 years old14,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 1.8 M W Of Il 21 |
| Carries | Il 137 |
| Crosses | Il 137 WB Off Ramp |
| Coordinates | 42.30546, -87.99067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Area | 1339.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,100 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049009600000000 |