Daysville RD over Kyte Creek
Good Condition85 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.0 Mi SE Oregon |
| Carries | Daysville RD |
| Crosses | Kyte Creek |
| Coordinates | 41.99184, -89.31814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 426.8 ft (130.1 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 1587.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071301700000000 |