Marsh Rd. over Br. Kyte Creek
Fair Condition67 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.0 S.e. Oregon |
| Carries | Marsh Rd. |
| Crosses | Br. Kyte Creek |
| Coordinates | 41.99621, -89.27975 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 168.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071317400000000 |