River RD over Spring Creek
Fair Condition66 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.0 Mi N Oregon |
| Carries | River RD |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 42.07056, -89.32224 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 250 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071302000000000 |