Town Hall Road over Silver Creek
Poor Condition44 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.5 M NW Oregon |
| Carries | Town Hall Road |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 42.07179, -89.34978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 99.7 ft (30.4 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 185.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324700000000 |