Pecatonica RD over Dm&e Rr
Fair Condition69 years old850 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi E Leaf River |
| Carries | Pecatonica RD |
| Crosses | Dm&e Rr |
| Coordinates | 42.13626, -89.35585 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 476.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2017) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071303700000000 |