Conger Road over Mill Creek
Poor Condition39 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3 Mi NW Of Byron |
| Carries | Conger Road |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 42.14919, -89.31715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 151.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 37% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071327100000000 |