Kishwaukee RD over Stillman Creek
Fair Condition61 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 Mi E Byron |
| Carries | Kishwaukee RD |
| Crosses | Stillman Creek |
| Coordinates | 42.12087, -89.22630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 84.6 ft (25.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 252.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071321100000000 |