Macklin RD over Trib Of Stillman Crk
Good Condition10 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 Mi W Stilmn Valy |
| Carries | Macklin RD |
| Crosses | Trib Of Stillman Crk |
| Coordinates | 42.10498, -89.21645 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 278.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071334700000000 |