Columbine Road over Br. Leaf River
Fair Condition48 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.0 NE For Reston |
| Carries | Columbine Road |
| Crosses | Br. Leaf River |
| Coordinates | 42.15100, -89.54094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 142.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 45% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071323000000000 |