White Eagle Road over Branch Leaf River
Good Condition52 years old200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 Mi NE Forreston |
| Carries | White Eagle Road |
| Crosses | Branch Leaf River |
| Coordinates | 42.14256, -89.54430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 65.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071506200000000 |