Mulford RD over Kilbuck CR
Poor Condition47 years old750 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi SE Lindenwood |
| Carries | Mulford RD |
| Crosses | Kilbuck CR |
| Coordinates | 42.04042, -89.00056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.3 ft (26 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 236.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071323100000000 |