Chamberlain Rd. over Br Of Kilbuck Creek
Good Condition23 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.0 S.e. Lindenwood |
| Carries | Chamberlain Rd. |
| Crosses | Br Of Kilbuck Creek |
| Coordinates | 42.03392, -88.98090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 81.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071332400000000 |