Big Mound Road over Kilbuck Creek
Poor Condition45 years old500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 M NW Lindenwood |
| Carries | Big Mound Road |
| Crosses | Kilbuck Creek |
| Coordinates | 42.07842, -89.04019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 291.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324000000000 |