Lindenwood RD over Kilbuck Creek
Good Condition65 years old825 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 9.5 Mi NE Rochelle |
| Carries | Lindenwood RD |
| Crosses | Kilbuck Creek |
| Coordinates | 42.05879, -89.02921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 334.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 825 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071302100000000 |