East Line Road- Tr over S Br Kishwaukee Riv.
Poor Condition44 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.0 NE Monroe Center |
| Carries | East Line Road- Tr |
| Crosses | S Br Kishwaukee Riv. |
| Coordinates | 42.14832, -88.93975 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 505.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2021) |
| Truck Traffic | 47% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071325300000000 |